Z dniem 09.03.2015r. obowiązuje nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która określa między innymi zasady sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, zasady kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach, a także wymogi wobec osób, które mogą sporządzać to świadectwo.

Zgodnie z nową ustawą obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej spoczywa na właścicielu, zarządcy budynku lub części budynku, osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu, a także najemcy, dla budynku:

·         sprzedawanego na podstawie umowy sprzedaży;

·         zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

·         wynajmowanego.

Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej nie obejmuje budynków:

  • mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2•rok).

Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.                     W przypadku wykonania robót budowlano-instalacyjnych w wyniku których zmienia się charakterystyka energetyczna świadectwo traci ważność przez upływem terminu ważności wskazanego w świadectwie.