W znowelizowanej ustawie Prawo Budowlane (art. 36a) ustawodawca określił jakie odstępstwa od projektu, bądź innych warunków pozwolenia na budowę należy traktować jak istotne lub nieistotne.

Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.  Na wniosek zainteresowanego po przedłożeniu planowanych rozwiązań właściwy organ  udziela w terminie 14 dni odpowiedzi czy planowane rozwiązania należy traktować jako istotne, bądź nieistotne odstępstwa od projektu lub innych warunków pozwolenia na budowę. Nieudzielenie informacji w tym terminie jest równoznaczne z uznaniem planowanego odstąpienia za nieistotne.

Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

 

1)   zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

2)   charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji,

3)   zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

4)   zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

5   ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

 

Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest zobowiazany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 3